ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΠΡΟΑΓΩΓΗΣ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ (ΕΔΣΠΥ)

Ευρωπαϊκό Δίκτυο Σχολείων Προαγωγής της Υγείας (ΕΔΣΠΥ) στο Λύκειο μας.

Θέμα: Εθισμός στο Διαδίκτυο στους Κύπριους Εφήβους

To Ευρωπαϊκό Δίκτυο Σχολείων Προαγωγής της Υγείας (ΕΔΣΠΥ) λειτουργεί ως συνεργασία των Υπουργείων Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας και του Υπουργείου Υγείας. Είναι Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας που σκοπό του έχει την πρόληψη και τη βελτίωση της υγείας, όχι μόνο των ανθρώπων, αλλά και του περιβάλλοντος.

Στο πλαίσιο του Προγράμματος, υιοθετείται η ενεργητική, βιωματική μάθηση, όπου μέσα από μια ολιστική προσέγγιση όχι μόνο παρέχεται ένα ολοκληρωμένο και επαρκές σύνολο γνώσεων σε θέματα Αγωγής Υγείας, αλλά ταυτόχρονα, επιτυγχάνεται η καλλιέργεια αξιών, η υιοθέτηση στάσεων και συμπεριφορών, καθώς και η καλλιέργεια δεξιοτήτων και ικανοτήτων.

Το θέμα  του Προγράμματος  για τη διετία 2022-2024  είναι «Εθισμός στο Διαδίκτυο στους Κύπριους Εφήβους». Στο πρόγραμμα συμμετέχουν φέτος  από το σχολείο μας 23 μαθητές και μαθήτριες, με Συντονίστρια την καθηγήτρια βιολογίας κυρία  Κατερίνα Δημητρίου – Γιαννάκη. Επιπλέον, συμμετέχουν ως μέλη στο πρόγραμμα όλοι οι συνάδελφοι της Επιτροπής Αγωγής Υγείας και Πρόληψης της Βίας και της Παραβατικότητας, ενώ τον γενικό συντονισμό έχουν: Δέσπω Λοΐζου Καλημέρα Β.Δ.Α΄ και  Μαρία Κυριάκου Β.Δ.

Οι δράσεις που προγραμματίζονται για τη φετινή σχολική χρονιά:

1. Ανασκόπηση της βιβλιογραφίας.
  2. Δημιουργία διαδικτυακού ερωτηματολογίου και προσπάθεια να συμπληρωθεί από όλους τους μαθητές/τριες του σχολείου.
  3. Ενημέρωση της ιστοσελίδας για το πρόγραμμα.
  4. Ενημέρωση όλων των μαθητών/τριών του σχολείου, σχετικά με τον εθισμό στο διαδίκτυο.

Βιωματικό εργαστήρι με θέμα εθισμός στο Διαδίκτυο - Ράνια Σεβέρη