ΘΕΣΜΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΈΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Την Τρίτη, 29/11/22, είχαμε τη χαρά να έχουμε στο σχολείο μας τον κ. Νεκτάριο Νικολαΐδη, Λειτουργό του γραφείου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Κύπρο. Οι μαθητές/τριες του Β11, είχαν την ευκαιρία να πάρουν μέρος σε μια πολύ ενδιαφέρουσα, διαδραστική συζήτηση με τον καλεσμένο μας για τους θεσμούς, τον τρόπο λειτουργίας, τα οφέλη και το όραμα της Ενωμένης Ευρώπης. Το δεύτερο μέρος της συνάντησης επικεντρώθηκε στο σύνθημα "ενωμένοι στην πολυμορφία", που τονίζει την απόφαση των Ευρωπαίων να ενωθούν δημιουργώντας την ΕΕ και να συνεργαστούν για την ειρήνη και την ευημερία, αποκομίζοντας ταυτόχρονα οφέλη από τον πολιτιστικό πλούτο, τις παραδόσεις και τις γλώσσες της Ευρώπης.

Ακολούθησε μια πραγματικά ζωντανή συζήτηση, κατά την οποία οι  συμμετέχοντες κατανόησαν τη σημαντική αξία της αποδοχής της κάθε λογής διαφορετικότητας μέσα στην Ευρωπαϊκή οικογένεια, έτσι που να γίνει αποδεχτό το  έμβλημα: United in diversity!