ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΙΗΤΗ ΝΙΚΟ ΟΡΦΑΝΙΔΗ

Την Πέμπτη 18 Απριλίου ο ποιητής Νίκος Ορφανίδης επισκέφτηκε το σχολείο μας όπου συναντήθηκε και συνομίλησε με μαθητές και μαθήτριες του Α21 και Β01. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του 3ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ποίησης 2024 το οποίο συνδιοργανώνεται από το Υφυπουργείο Πολιτισμού, το Τμήμα Σύγχρονου Πολιτισμού, τη  δομή Πολιτισμού Culture & Αrt EleTrion και τελεί υπό την αιγίδα της Πρεσβείας της Ελλάδας στην Κύπρο. Το Φεστιβάλ στηρίζουν ο Δήμος Λάρνακας και το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας και λαμβάνει χώρα από τις 18  έως τις 21 Απριλίου  2024, φέρνοντας κοντά ποιητές και ποιήτριες,   μουσικούς και καλλιτέχνες από την Κύπρο και το εξωτερικό, δημιουργώντας μια γέφυρα ανάμεσα στην παραδοσιακή και σύγχρονη ποιητική έκφραση. Ο ποιητής Νίκος Ορφανίδης είναι ο ένας από τους δύο τιμώμενους ποιητές του Φεστιβάλ. Μαζί με τον Πρόεδρο του Φεστιβάλ κ. Τριαντάφυλλο Κωτόπουλο και την Καλλιτεχνική Διευθύντρια του Φεστιβάλ, κ. Ελένη Αρτεμίου-Φωτιάδη, παρακολούθησαν απαγγελίες ποιημάτων από τους μαθητές μας και συζήτησαν για την ποίηση και την επίδρασή της στην ατομική και κοινωνική ζωή.