ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΝΕΑΡΩΝ ΠΡΕΣΒΕΥΤΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EUROSCOLA. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ, ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

Μια αξέχαστη εμπειρία είχαν την ευκαιρία να ζήσουν οι νεαροί πρεσβευτές μας, ως επιστέγασμα της σκληρής δουλειάς τους, κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά 2021-2022. Συμμετείχαν στη μεγαλύτερη διαχρονικά κυπριακή αποστολή στο Ευρωκοινοβούλιο και βρέθηκαν  στο Στρασβούργο  μαζί με μαθητές από άλλα έξι σχολεία! Τα οφέλη πολλά, ανάμεσά τους ανεπανάληπτες εμπειρίες, γνώσεις, διαδράσεις, συζητήσεις και ανταλλαγή απόψεων με άλλους ευρωπαίους μαθητές, για την ενεργειακή κρίση και τις επιπτώσεις της στην Ευρώπη.

Υπέροχο όμως ήταν και το χριστουγεννιάτικο κλίμα στις πόλεις που επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν. Το Μόναχο, το Baden Baden και το Στρασβούργο ήταν μαγικά, με τις υπαίθριες χριστουγεννιάτικες αγορές να κλέβουν την παράσταση! Στόχος η δημιουργία μιας δυνατής ευρωπαϊκής οικογένειας, μακριά από πολέμους και μισαλλοδοξία.