Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ραδιοφωνικού Μηνύματος & Τραγουδιού «ΚΑΝ’ ΤΟ Ν’ ΑΚΟΥΣΤΕΙ 2023»

Ομάδα μαθητών και μαθητριών του Λυκείου Αγίου Γεωργίου - Μουσικού Σχολείου  Λάρνακας, συμμετείχε στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό  Ραδιοφωνικού Μηνύματος & Τραγουδιού «ΚΑΝ’ ΤΟ Ν’ ΑΚΟΥΣΤΕΙ 2023». Το περιεχόμενο τόσο  του ραδιοφωνικού μηνύματος («Η νέα γενιά μπορεί») όσο και του τραγουδιού («Ταξίδι στο φως») συσχετιζόταν με το ειδικό θέμα του διαγωνισμού «Η νέα γενιά για την Ειρήνη». Απώτερος σκοπός ήταν να «ακουστεί» δυνατά η φωνή των νέων, για να αναδειχθεί αφενός η σημασία της διαχρονικής και πανανθρώπινης αξίας της Ειρήνης, που αποτελεί διαρκές ζητούμενο για το πολύπαθο και ημικατεχόμενο νησί μας και αφετέρου να τονιστεί ο καθοριστικός ρόλος των νέων στην εδραίωση ενός μελλοντικού ειρηνικού και δίκαιου κόσμου στον οποίο «σαν λουλούδι η Ειρήνη θα ανθίζει».
Η παρέα αυτή των εφήβων απέδειξε πως εξακολουθεί να προβληματίζεται και να ανησυχεί με όσα τραγικά συμβαίνουν σήμερα και πως δεν σταματά να πιστεύει στη δύναμη των νέων και στο χρέος που έχουν να γκρεμίσουν το παλιό και το σάπιο, αλλά να αγωνιστούν για την Ειρήνη.

ΒΙΝΤΕΟ -ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ   https://www.youtube.com/watch?v=_OAgMdvXELk

ΒΙΝΤΕΟ - ΦΩΝΗΤΙΚΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ  https://www.youtube.com/watch?v=BSFGYH2chhc