"ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2023" ΤΟΥ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ JUNIOR ACHIEVEMENT ΚΥΠΡΟΥ

Το σχολείο μας λαμβάνει και φέτος μέρος στον πιο πάνω καινοτόμο διαγωνισμό «Μαθητική Επιχείρηση 2023», του ΜΚΟ Junior Achievement Κύπρου.  Η πρώτη ομάδα του σχολείου μας  είναι η «ΑCE Consulting LTD», που αποτελείται από τρεις (3) μαθήτριες της Β' Λυκείου, ενώ η δεύτερη είναι η ομάδα «GO GREEN», που αποτελείται από επτά (7) μαθητές/μαθήτριες της Α' Λυκείου.

Η πρώτη ομάδα, θα ασχοληθεί με την παροχή υπηρεσιών προώθησης των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας και Ενεργειακής Αναβάθμισης των κατοικιών και η δεύτερη ομάδα, θα ασχοληθεί με την κατασκευή ενός Βιολογικού Προϊόντος ατομικής φροντίδας και υγιεινής.

Ευχόμαστε στα παιδιά μας καλή επιχειρηματική ανάπτυξη!

Συμμετοχή του Λυκείου Αγίου Γεωργίου Λάρνακας στο πρόγραμμα «Μαθητική Επιχείρηση της χρονιάς 2023» του Οργανισμού Junior Achievement Κύπρου, 19 Μαρτίου 2023

Το Πρόγραμμα Μαθητική Επιχείρηση του JA παρέχει μια επιχειρηματική εμπειρία μάθησης σε νέους/νέες ηλικίας 15 έως 18 ετών. Το πρόγραμμα επιδιώκει να καλλιεργήσει μια νέα γενιά επιχειρηματικών, καινοτόμων και πολιτικά σκεπτόμενων ταλέντων για την Κύπρο. Οι συμμετέχοντες/ουσες μαθαίνουν πώς να πάρουν μια επιχειρηματική ιδέα από τον σχεδιασμό στην υλοποίηση και αποκτούν πρακτική εμπειρία στην διαχείριση μιας πραγματικής επιχείρησης, από τον σχηματισμό ομάδας, την άντληση κεφαλαίων, την ανάπτυξη επιχειρηματικού σχεδίου, την ανάπτυξη προϊόντων, το μάρκετινγκ και τις  πωλήσεις μέχρι και την οικονομική ρευστοποίηση της εταιρείας.

Το πρόγραμμα αυτό ξεκίνησε τον Οκτώβριο του 2022 και το Λύκειο Αγίου Γεωργίου συμμετείχε σ’ αυτό  με την μαθητική επιχείρηση «ACE Consulting Firm».  Στις 18 και 19 Μαρτίου 2023, πραγματοποιήθηκε η εμπορική έκθεση στο «Mall of Cyprus» στην οποία συμμετείχαν όλες οι ομάδες Παγκύπρια με δικά τους περίπτερα, παρουσιάζοντας τα προϊόντα ή τις υπηρεσίες που δημιούργησαν.

Η ομάδα του Σχολείου μας, «ACE Consulting Firm», αποτελούμενη από τις μαθήτριες του B32  Μάριαμ Βρακά, Μαρία Συμωνίδου και Χαρά Θεοδώρου, επέλεξε να δημιουργήσει μια εταιρεία με βασικό στόχο να παρέχει συμβουλευτικές υπηρεσίες για την πλήρη ενεργειακή αναβάθμιση είτε υφιστάμενων είτε νεόδμητων κατοικιών, με την προώθηση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας αξιοποιώντας όλες τις διαθέσιμες κρατικές και ευρωπαϊκές χορηγίες από το στάδιο της αδειοδότησης μέχρι και το στάδιο της αποπεράτωσης. Η συμβουλευτική εταιρεία δημιουργήθηκε με σκοπό να βοηθήσει τους/τις νέους/νέες της Κύπρου προς αυτή την κατεύθυνση, ιδιαίτερα εκείνους/ες οι οποίοι/ες δυσκολεύονται να ανταπεξέλθουν οικονομικά λόγω και του αυξανόμενου πληθωρισμού.

Την ομάδα συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί:  Ελενίτσα Μιχαήλ καθηγήτρια Οικονομικών, Ειρηναίος Χατζημάρκου και Στέλιος Πέτρου καθηγητές Σχεδιασμού και Τεχνολογίας.