ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΛΕΜΕΣΟΥ

Την Τρίτη 9 Μαΐου, ομάδα μαθητών επισκέφθηκε τη Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη Λεμεσού. Παραθέτουμε σχετικό σχόλιο μαθήτριας.

Η Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη Λεμεσού στεγάζεται σ’ ένα μεγάλο και πανέμορφο νεοκλασικό κτήριο στο κέντρο της πόλης. Περιβάλλεται από κήπο με πανέμορφα λουλούδια και είναι το ιδανικό μέρος για να δανειστείς ένα βιβλίο αλλά και να το διαβάσεις στις ευρύχωρες και φιλόξενες αίθουσές της. Η ποικιλία των βιβλίων, η οποία καλύπτει όλες τις ηλικίες και σχεδόν όλα τα θέματα με εντυπωσίασε. Ο τρόπος που ήταν ταξινομημένα τα βιβλία έκανε εξαιρετικά εύκολη την εύρεσή τους. Πέρα από την αρχιτεκτονική του κτηρίου αυτό που με ενθουσίασε περισσότερο ήταν η μεγάλη συλλογή βιβλίων τέχνης-ιστορίας τα οποία είχαμε την ευκαιρία να περιεργαστούμε.

Νεφέλη Ζαχαρίου, Β11