ΕΚΘΕΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΜΕ ΘΕΜΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ 15ΟΣ-19ΟΣ ΑΙΩΝΑΣ

Η Έκθεση φωτογραφιών με θέμα Χειρόγραφα Παιδείας και Ελευθερίας στην Κύπρο 15ος-19ος αιώνας φιλοξενήθηκε στο Σχολείο μας, στο πλαίσιο των δράσεων της Συμβουλευτικής Επιτροπής για τη Δημιουργία Αρχείου Ιστορίας της Ελληνικής Κυπριακής Εκπαίδευσης (ΑΙΕΚΕ) του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας (ΥΠΑΝ). Στο πλαίσιο της μετάδοσης ιστορικών γνώσεων, της διάσωσης αλλά και ανάδειξης της Ιστορίας της Ελληνικής Εκπαίδευσης στην Κύπρο και της καλλιέργειας της ενσυναίσθησης, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/-τριες του σχολείου μας, αλλά και άλλων σχολείων της πόλης και επαρχίας Λάρνακας είχαν τη δυνατότητα να επισκεφθούν και να ξεναγηθούν στον χώρο της Έκθεσης.

Τα χειρόγραφα, φωτογραφίες των οποίων είχαν εκτεθεί στη Μεσαιωνική Αίθουσα Καστελιώτισσα την περσινή χρονιά, είναι ένα δείγμα από τα πολλά που υπάρχουν στις εκκλησιαστικές βιβλιοθήκες και σε άλλους αρχειακούς χώρους της Μεγαλονήσου. Τα χειρόγραφα αυτά γίνονται μάρτυρες της διδασκαλίας και συνέχειας της ελληνικής γλώσσας στο νησί, σε μία περίοδο κατά την οποία ο ελληνισμός της Κύπρου βρισκόταν υπό ξένη κυριαρχία.