ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 1ης ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Το σχολείο μας τίμησε την επέτειο της 1ης Απριλίου 1955, με εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Θεάτρου «Λεύκιος Ζαφειρίου». Η εκδήλωση περιλάμβανε αφιέρωμα διανθισμένο με πεζά-ποιητικά κείμενα και οπτικοακουστικό υλικό, τραγούδια από το Μουσικό Σχήμα του Σχολείου και Χορούς. Την επιλογή και διδασκαλία κειμένων έκαναν οι φιλόλογοι Βαρβάρα Μιχαήλ και Άντρη Λουκά-Βασιλείου, την ενορχήστρωση, τη διδασκαλία τραγουδιών και τη Διεύθυνση του Μουσικού σχήματος είχε ο καθηγητής Μουσικής Φώτης Μουσουλίδης ενώ την επιλογή και διδασκαλία χορών έκανε η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής Θεογνωσία Σταυρινίδου. Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχε η Μαρία Κυριάκου, ΒΔ Φιλολογικών. Στη συνέχεια, μαθητές του Κ.Μ.Σ. κατέθεσαν στεφάνι στον τάφο του 7χρονου Δημητράκη Δημητριάδη που σκοτώθηκε από τους Άγγλους στη Λάρνακα.