ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΕΔΟΥΛΑ

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου ομάδα 32 μαθητών μας και 4 εκπαιδευτικών, αναχώρησαν με τη λήξη των μαθημάτων για το Περιβαλλοντικό Κέντρο Εκπαίδευσης Πεδουλά, όπου παρέμειναν μέχρι την Παρασκευή.  Tην πρώτη μέρα ο Λειτουργός Μονάδας ΕΠΑΑ, κ. Παπανικόλας ξενάγησε την ομάδα στο χωριό, υποδεικνύοντας σημαντικά σημεία και μίλησε για πολλά και ενδιαφέροντα σε σχέση με το χωριό και τις δράσεις του ΚΠΕ.  Τη δεύτερη μέρα, η ομάδα αναχώρησε για το Ενετικό γεφύρι του Τζιελεφού όπου πραγματοποιήθηκαν διάφορες δραστηριότητες. Μεταξύ άλλων, οι μαθητές φόρεσαν γαλότσες και μπήκαν στο ποτάμι για να κάνουν διάφορες μετρήσεις και να μαζέψουν δείγματα από το νερό του ποταμού και μικροοργανισμούς.  Στη συνέχεια, περνώντας πάνω από το γεφύρι οι μαθητές περπάτησαν μέχρι το φράγμα της Αρμίνου.  Το απόγευμα οι μαθητές μελέτησαν τα δείγματα από το ποτάμι στο εργαστήριο του Κέντρου.  Την Παρασκευή η ομάδα αναχώρησε νωρίς για τον Μουτουλλά για περπάτημα στο μονοπάτι μελέτης της φύσης και με την επιστροφή έγινε επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο που είναι πολύ κοντά στο ΚΠΕ.  Η λειτουργός του μουσείου μίλησε για όλα τα εκθέματα και έδωσε πολλές πληροφορίες για τα παλιά επαγγέλματα, τη ζωή των ανθρώπων πριν πολλά χρόνια και τον τρόπο διαρρύθμισης των σπιτιών. Τέλος, έγινε η αναχώρηση της ομάδας για τη Λάρνακα.