ΔΙΑΛΕΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΓΝΟΟΥΜΕΝΩΝ

Η 29η Οκτωβρίου έχει οριστεί από τη Βουλή των Αντιπροσώπων ως Ημέρα Αγνοουμένων.  Για το λόγο αυτό, το σχολείο μας προσκάλεσε σήμερα τον κ. Κυριάκο (Κάκο) Ανδρέου, για να κάνει μια διάλεξη/συζήτηση με τους μαθητές της Β΄ Λυκείου.  Ο κ. Ανδρέου ασχολείται εθελοντικά, εδώ και πολλά χρόνια, με την εξακρίβωση της τύχης των αγνοουμένων της Κύπρου.  Χρησιμοποιώντας τις γνωριμίες του, κάνει συνεντεύξεις που μπορούν να δώσουν πολύτιμες πληροφορίες για τα σημεία στα οποία έχουν ταφεί αγνοούμενοι και έτσι να δώσει ένα "κλείσιμο" στους συγγενείς τους.  Η άοκνες προσπάθειες του βοηθούν στο έργο της ΔΕΑ.  Η παρουσίαση του κ. Ανδρέου ήταν μια πολύ ανθρώπινη κατάθεση ψυχής που δεν άφησε ασυγκίνητους τους μαθητές που είχαν την τύχη να τον ακούσουν.  Παρακολούθησαν από την αρχή μέχρι το τέλος με μεγάλο ενδιαφέρον και έθεσαν ερωτήματα.  Το πιο σημαντικό μήνυμα όμως της σημερινής παρουσίασης είναι το πως ο πόλεμος φέρνει μόνο καταστροφή και πόνο.  Στόχος όλων μας θα πρέπει να είναι η επικράτηση της ειρήνης ανά τον κόσμο.