ΒΙΒΛΙΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΟΣ "ΦΙΛΙΑ ΜΕ ΑΡΩΜΑ ΛΕΒΑΝΤΑΣ"

Στις 20 Δεκεμβρίου 2022, το σχολείο μας είχε την τιμή και τη χαρά να φιλοξενήσει τη συγγραφέα-εκπαιδευτικό Αναστασία Ξενοφώντος Γαϊτάνου. Η κ. Γαϊτάνου παρουσίασε με διαδραστικό και άκρως ενδιαφέροντα τρόπο το καινούριο της μυθιστόρημα:  «Φιλία με άρωμα λεβάντας» στα παιδιά της Β’ τάξης Γυμνασίου. Το βιβλίο αυτό πραγματεύεται το πάντοτε επίκαιρο θέμα του σχολικού εκφοβισμού. Έτσι, η συγγραφέας μέσω παιχνιδιού και συζήτησης κατάφερε να αγγίξει τις ψυχές των παιδιών μας, να τους βοηθήσει να καταλάβουν πόσο σημαντικοί είναι οι φίλοι στη ζωή μας, αλλά και το πόσο δυνατοί πρέπει να είμαστε εμείς για να αντιμετωπίζουμε φαινόμενα εκφοβισμού, αγαπώντας πρώτιστα τον εαυτό μας, αλλά και τους συνανθρώπους μας. Το βιωματικό αυτό εργαστήρι καθοδηγήθηκε από την κ. Γαϊτάνου με όμορφο  και παιδαγωγικό τρόπο, μάθημα το οποίο ενδυνάμωσε ψυχικά και ηθικά τους μαθητές μας. Την ευχαριστούμε πολύ!